Za lahváče do městské šatlavy

Tak zase radní v Kvínskáslu předvedli svůj duševní gigantismus. Vyhláškou, kterou zřejmě zítra vybubnuje obecní dráb na všech nárožích, zakázali konzumaci alkoholu na veřejných místech. Protože to by ale znamenalo konec zahrádek a první slunnou květnovou (letos možná dubnovou) sobotu by je přišel dav pivařů vyhodit z oken (a ta mají pěkně vysoko a hnůj do jednoho kilometru v okolí nikde), bude tenhle zákaz platit jen na vybraných místech.

Bohužel na těch, která jsou pro volné pochlastávání nejhezčí – v parcích a sadech, před nádražím a tak…

Záminkou je samozřejmě vypudit odsud páchnoucí houmlesáky. Záměr možná ušlechtilý, ale houmelsákovi stejně pokutu nedáš, protože peníze u sebe nemá. Flašku mu sebrat nemůžeš, protože by to byl zásah do osobního vlastnictví. Teď ho můžeš vykázat jinam, ale k čemu to je, když se vrátí bez flašky, ale s obsahem v bříšku, krvi, hlavě, aha?

Zakázat je prostě nejjednodušší. Samozřejmě že zákaz platí pro všechny a samozřejmě že si radnice pospíšila s vysvětlením, že se na to nebude hledět tak přísně, když si třeba prý dva mladí lidé rozdělají pivo v plechovce… Ale na co je tedy vyhláška, když vyhlašovatel předem deklaruje toleranci jejího porušování?

Osobně mi nevadí, že si nebudu moci lehnout třeba v Sukových sadech do trávy s lahví – no třeba Tullamorky. Nedělám to a nepředpokládám, že bych to někdy udělal, vím třeba o lepších místech. Ale nesmírně mi vadí to ořezání zase dalšího kousku svobody. To, že kvůli potencionálním problémům s hrstkou lidí a omezeným úředníkům a asi i mnou zvoleným zastupitelům tu možnost, kterou nikoho neomezuji a neohrožuji, mít nebudu.

Nakonec ale musím přiznat, že zákaz je ze špatných řešení ještě to lepší. Co kdyby městský úřad vymyslel "žádost o schválení povalování a popíjení při veselení", s nutným připojením dokladu o legálním nabytí alkoholického nápoje, potvrzením o zaplacení spotřební daně a vyjádření od orgánu ochrany přírody, správy městských chodníků a přednosty železniční stanice?

Jen se bojím, kdy mi radní zakážou na vybraných místech smrdět. Taky dobrá zbraň proti bezďákům. To abych se pak s plynatostí bál jít pro rohlíky.