Už od včerejška.

Nejsem z těch, co nakupují první vánoční dárky v době, kdy rozqétají vrby, druhou část pořídí cestou z pláže a všechno završí s opadáváním prvního listí. Takovým se může stát, že zamýšlení příjemci z darů vyrostou, koupí si je nebo dostanou od někoho jiného, umřou, emigrují nebo je začnou bavit jiné záliby. Nechávám všechno pomalu uzrát a v pár posledních týdnech podniknu tři čtyři nákupní kampaně. Polovinu věcí mám vymyšlenou, z toho třetinu neseženu, dále mne jedna polovina cestou klepne do klobouku a zbývající šestinu mi třeba někdo poradí.

Letos to bylo načtyřikrát, z toho ale první kampaň skončila někde úplně jinde, ostatní, zejména ta nedělní a pondělní, dosáhly zamýšleného efektu. Nevím co kdo má s přeplněnými ulicemi a krámy, ani v neděli ani v pondělí jsem nic takového nepotkal. Možná proto, že jsem se vyhnul superhypergigamarketům, které jsou dobré jen na to žrádlo, a chodil do malých krámků, kde jsem si připadal osaměle a prodavači se na mne vděčně vrhali. Výjimkou byl jeden antiqariát (ano, i tam se dají nakupovat dárky), kde bylo dost plno lidmi, co si přišli zadarmo něco přečíst. A kdyby jen to, hned u vchodu mne prodavač přeqapil otázkou "Řídíte?" Po záporné odpovědi jsem obdržel kalíšek s punčem. Mohl jsem tak střídavě vonět k nápoji a ohmataným vazbám, je to velmi příjemná kombinace.

Trošku nebezpečné bylo dostat se v podvečer na příslušná místa. Přece jen kolo je nejšikovnější dopravní prostředek k obražení maximálního počtu míst výskytu potencionálních darů, ale v prosincovém podvečeru jsou trochu problémy s viditelností. Proplétal jsem se mezi auty a představoval si, že v některém z nich určitě musí sedět někdo od nás z fabriky a volat "Hele táto, to je ten co u nás utahuje šrouby! Přejeď ho!"

Advent je vůbec dost nebezpečná doba. Vezměte si, co všechno hrozí:

Úraz elektrickým proudem při testování elektrických svíček.

Pád ze žebříku při instalaci Santa Klause na okap.

Napadení divočákem při krádeži vánočního stromku.

Ušlapání v hypermarketu.

Otrava alkoholem u stánku s punčem.

Totální koledofobie.

Vznik alergické reakce na sobí srst.

Uražení části končetiny paličkou na kapra.

Akutní žlučníkový záchvat v důsledku testování qality připravovaného pečiva.

A mnoho dalších.

Letos poprvé nebudeme kompletní, Mladší je oslaví na pláži, o nějakých deset hodin dřív, a zavoláme si Skajpem. Objedeme své nejbližší příbuzné, obejdeme své oblíbené sousedy, našťouchneme se salátem a uložíme pod borovičku. Možná že je nejlepší známkou spokojenosti a relativního blahobytu, když jsou dary drobné a pro radost, problém je vymyslet a ne koupit, nezavalujeme se qantitou ani neomračujeme qalitou.

Taqám všem moc přeju, ať jsou u vás taky šťastné a veselé!