Bazén doma – ano nebo ne?

Letos si bazénoprodejci mnou ruce.

Před pár roky psal pan Neff na Neviditelném psu o svých trablech s bazénem a jeho špatném využití v našich zeměpisných šířkách zhruba toto:

"Až vám někdo bude radit, že je dobré mít na zahradě bazén, vezměte si nejdříve atlas a podívejte se, na které bydlíte rovnoběžce. To jsou ty čáry zprava doleva. Jestli tam bude číslo větší než takových třicet, čtyřicet, tak na toho radílka vezměte koště."

Tenkrát vrcholila série studených let, majitelé nevyhřívaných bazénů kolem nich chodili v červenci v rukavicích a nadávali na náklady na čištění. Časy se změnily, zelení vynalezli globální oteplení a ejhle, rázem je bazén nejdůležitějším doplňkem domu nebo chaty.

Pomyšlení na podobnou stavbu odolávám. Ne že by nebylo kde, místečko by se našlo. Ne že by nebylo za co, prostě bychom odložili jiné výdaje. Ale co pak?

Nechci bazén, kde by se dala udělat dvě tempa. Nechci bazén, ve kterém člověk plave jako trotl proti stříkačce. Na krytou padesátku bych šetřil několik generací, nemluvě o tom, že by asi stavebnímu úřadu vadilo, že bych musel zabrat i kus silnice, a soused by neměl místo na okurky. Navíc bych se v ní cítil poněkud osaměle.

Když se chci vykoupat, jsem u vody za pět minut jízdy na kole. Ani za hodinu neobeplavu celou plochu dokola. Pláže jsou pískové a pět metrů od břehu už nestačím. Ale hlavně: voda je čistá. Není čistá sterilně, chemicky, je čistá přírodně, biologickou rovnováhou. Vadí mi jen ti pogumovaní chlapíci, co se tam ráchají od jara do podzimu a ruší štiky a sumce u dna. Tenhle sport je krásný, ale u nás k přírodě trochu bezohledný.

Zatímco píšu tenhle příspěvek, má Starší zapnuté ICQ a přichází zpráva "ahoj, kdy bude zase nějaká akcička u vás na zahradě?" No až staří vypadnou, pochopitelně. Ještě tak mít nablito v bazénu…:-)

Jo, u nás doma bazénáři nepochodí.

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Bazén doma – ano nebo ne?

  1. Asi dělám menší tepma, udělám jich i 6 a rozumně nastavený protiproud je prý dobrá věc. Máme hodně velkou zahradu a než ji člověk jen přejde, projít bazénem je skoro nutnost. Už ho máme 9 let a je to už prostě stařík a tak jsme letos uvažovali o novém, větším, na 25 temp a otočku, ale nakonec jsme začali s tím přestavováním a peníze na tempa sežraly okna a podlahová prkna, ale já rozhodně zastáncem bazénu jsem:-)

  2. Lorrainv sekci Komentáře se dá velikost zmenšit z 80×80 třeba na 30×30 takhle:
    !img src=“!$BlogCmtAvatar$!“ alt=“avatar“ width=“30″ height=“30″ /!
    (míto vykřičníků jsou samozřejmě lomené závorky, jinak mi to nebere)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.