Zásadní otázka

Je zajímavé, že někteří lidé si ji sami sobě neumí položit.

O víkendu se náš dům naplnil cizími osobami, dětmi a psy. No, to není tak úplná pravda, protože cizí lidé k nám většinou nechodí, jednalo se o naše přátele. Oslavili jsme Berčí narozeniny a vedly se řeči.

O velkorysém podnikateli Robrtovi jsem už referoval. I tentokát vyprávěl o svých velkolepých plánech a o tom, jak těžké je uskutečnit je. Při té příležitosti se slzou v oku vzpomněl na prodej několikanásobně předraženého počítačového hardvéru veřejné instituci. A na to, jak v krabici našel přibalený uživatelský softvér, který hbitě vyndal a vyfakturoval jako zvláštní položku za další desetitisíce. Plakal, že ty doby jsou už dávno pryč. Trochu se divil, že jeho žal nesdílíme. My daňoví poplatníci – nepodnikatelé máme asi jiné představy o tom, jak má fungovat tržní ekonomika.

Poté nám líčil starosti s nákupem nového vozu. U Robrta se žádné auto dlouho neohřeje. Nejdřív líčil, jak se snaží získat slevu. Řekne obchodníkovi: "Pane, jakmile si to auto koupím a vyjedu s ním poprvé na ulici, jeho cena ihned klesne o sto tisic. Nechcete mi těch sto klacků slevit rovnou?"

Pak se zabýval možnostmi financování. Na nákup za hotové ani nepomyslel. Proklel bankovní úvěr a rozebral několik variant finančního leasingu. A nakonec vytáhnul trumf – operativní leasing! Vlastně nájem, jezdíte si s cizím autem a kromě dolívání benzínu se o nic nestaráte. Přitom za čtyři roky zaplatíte úplně stejně!

Asi jsem mu trochu zkazil radost, protože mu nějak ušlo, že za ty čtyři roky nemá nic, tedy ani to auto se zůstatkovou hodnotou, a musí ho tu cenu buď teprve koupit, nebo dále splácet nějaký tučný nájem. Nejhorší rána ale teprv přišla.

"Robrte, a proč si vlastně chceš pořizovat nové auto, když na to teda nemáš?"

No zkuste se na takovou věc zeptat nějakého velkorysého podnikatele.

Ale k nám Robrt určitě zase někdy přijede, ví, že ho jinak máme rádi.

Příspěvek byl publikován v rubrice tak jde život a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Zásadní otázka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.