Víc než metr, xakru!

Dneska budu trochu žalovat.

Práce na zahradě, to není nic pro mne. Ještě se tak hrdinně poprat s trávou nebo něco přerýt, ale zahradní architektura není moje parketa. Přesto si myslím, že poznám, když něco není v pořádku.

Berka občas propadne nakupovací mánii a bohužel má kamarádky, co ji v tom podporují. A tak nám na zahradě neustále něco přibývá. Pokud by se ty nové přírůstky měly uchytit, asi bychom se v tom pralese už těžko hledali. Naštěstí si většina z nich po druhém až třetím přesazení řekne, že tenhle kočovnej život nemá zapotřebí, a odejde do věčných lovišť, poslouží na ohništi k opékání buřtů.

V sobotu jsem vyrazil objet si svých prvních jarních sto kiláčků do povodí řeky Mrdliny, a po návratu co nevidím? Nová smuteční vrba, zasazená metr od zdi stodoly a čtyřicet centimetrů od sousedova kurníku.

Už jsem vzdal vysvětlování, že zasadit modřín půl metru od plotu a od brány je nesmysl a smrk metr od slepičárny tuto jednou zajisté vyvrátí, tak jsem přírůstek nekomentoval. Nakonec, aspoň bude příští rok z čeho uplést pomlázku.

Výjimečně se některý strom podaří zasadit tak, že nezasahuje do žádné stavební konstrukce, komunikace ani neděsí kolemjdoucí. To se podařilo třeba u třešně, která nám roste už dobře patnáct let. Třešeň ovšem plodí třešně, které já sám ani s nasazením vlastního žaludku konzumovat nestačím, na prodej nemám toho správného obchodního ducha a na třešňovici je jich zase přece jen málo. Takže je nutno provést redukční řez.

Řez byl proveden, načež Starší prohlásila, že třešeň zmutovala na baobab. Starší tomu musí rozumět, protože má všechno co se týká rozvojových zemí v malíčku. Pokud si nevzpomínáte na přírodopisné filmy ze savany, tak baobab vypadá tak, že je mnohem širší než vyšší. Korunu má úplně placatou, nahoře z neznámého důvodu, dole z důvodu ožužlání do výše žirafího krku. Tak to nám roste na zahradě, jen ve skromném českém měřítku.

Až někdy pojedete kolem zahrady, kde stromy vypadají jak v tlačenici na nějakého VyVola, tak tam bydlím.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice tak jde život a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

15 komentářů u „Víc než metr, xakru!

 1. Tak tohle už jsem vzdala, protože vysvětlovat 10 let dokola, že nízké věci mají být vpředu a vysoké vzadu, je únavné a tak, když jsme letos s mým mužem procházeli zahradou, já v ruce nůžky, udělala jsem šmik a z modřínu, který mi vloni zasadil do první řady záhonu u domu, jsem jen tak mimochodem ustřihla 30 cenťáků shora:-), čuměli voba:-))

 2. sice Tě polituji, ale nechápu. My zahrádku nemáme. Co z toho plyne? Tyto starosti jsou mi cizí. Ale ještě jednou Tě polituji, třeba to pomůže.

 3. A proč by někdo normální rval modřín metr od zdi, před azalky a rododendrony a jiné a jiné, když ho může narvat kamkoliv na zbývajících 3999 metrů?
  Já se držím zásady, že každá věc se má ze slušnosti zopakovat 2x, napotřetí stříhám.
  Správně Kam. do Gobi jedině baobaby.

 4. To je hezký, jak mě to pěkně pozdravilo!
  Leč k věci. Rodiče si zasadili ořech pžímo pod vedení vysokého napětí, ač kolem bylo místa jako na náměstí. Teď jim ho elektrárna nutí pokácet a všichni roní slzy…

 5. Jojo to znám, já si zasadila bazén přímo pod vedení elektrického napětí a nutila jsem elektrárnu, aby si to pokácela:-))

 6. Rowdy, my co už to víme, tak je nám jasné, že ono „stručně“ znamená opravdu stručně a tedy jak, je tam více než jedno písmeno a není to přímo k věci, Hlaváček s tím zatočí. Nebude tu přece trpět nějaký šlendrián.

 7. Rowdy(kdyby to teda zase sežral, ať víme komu je adresován zápis do protokolu komisaře Trachty).,za ten zpětný šrapnel od Hlaváčka bych byl ochoten pokácet nejen všechny baobaby v širém okolí pouště Gobi, ale taky citlivě narvat modřín do země půl metru od čehokoliv:))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.