Leden, měsíc žní

Divný? No já to tak mám hozený.

Je 17. leden. Sklizeň vrcholí. Klasy se prohýbají až k zemi, jenjen puknout, a klepou se touhou po ušmiknutí. Širé lány se vlní v ledovém větru, zvaném polák. Škůdci si brousí drápy, řezáky i sosáky na svůj podíl. Co neuklidím, padne jim do drápů a ti co zaberou, to nepustí. Ale kousek se jim nechat musí, aby se nakrmili a nezačali přepadat za bílého dne.

Už mnoho dní dřepím v sedle kombajnu a prodírám se tím přírodním nadělením. Stroj se prochrupává umrzlým sněhem a žací lišty víří sníh jak čerstvý blizzard. Na konci brázdy otáčím smykem po ledu na kaluži.

Kde se vzala tu se vzala, jáma jak kráva. Jentaktak jsem do ní nezahučel. Honem nasadit radlici, zahrnout do roviny, použít k tomu nastřádanou zeminu z úhoru a jede se dál.

Z porostu se vyplašeně zvedá stádo sobů. Jedna stříbrná liška se rozeběhla nesprávným směrem a prochází mlátičkou. Sněžné koroptve přestaly ozobávat úrodu a klidí se za nejbližší mez.

Dokončil jsem práci na jednom lánu a mířím na druhý. Naštěstí si to můžu zkrátit přes zamrzlou řeku. Je sice pět hodin a už skoro tma, ale mám silná světla. Budu sekat a mlátit do pozdní noci. Vyrazím i v neděli, sobotu si nechám na dohnání spánkových deficitů. Jsem špinavý, zaprášený a zaprasený. Tvářím se urvale, ale chovám se neurvale.

Nejsem v tom sám, takových zoufalců se tu motá víc, jen si správně domluvit, co kdo kdy požne a jak…

Nestíhám blogovat, i když mám kombajn připojený k netu. Nestíhám nakupovat, naštěstí mi do kombajnu jídlo vozí. Nestíhám komunikovat, nic neslyším přes hluk v kabině. Letos mi ke všemu obilí přidali zasít řepku a pohnojit čekanku.

Už aby byl nějaký klidnější měsíc, třeba březen.

Příspěvek byl publikován v rubrice skoro jako život a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Leden, měsíc žní

  1. Mod.,je tam ještě jedna taková jinotajná věta:
    „Nejsem v tom sám, takových zoufalců se tu motá víc, jen si správně domluvit, co kdo kdy požne a jak…“ 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.