Konec roboty v Čechách

dnes!

Robota byla prý v Čechách zrušena roku 1848, jak jsem byl nedávno poučen. Nějak se mi tomu číslu ani nechtělo věřit, myslel jsem, že už to muselo být někdy koncem 18. století, ale je to tak, je to teprve 160 let.

Tenhle akt ale nebyl úplný a důsledný a fakticky byl završen až dnes. Povinnost pracovat na cizím zadarmo pořád přetrvávala a ještě chvilku vydrží, ale jen dokud nevyjde příslušná Sbírka zákonů s tím, co dnes prošlo poslaneckou sněmovnou. Majitelé nemovitostí byli povinni uklízet sníh na přilehlých chodnících a pokud si někdo na neuklizeném zlomil nohu, byli vystaveni lámání v kole, pardon, náhradě škody.

Osobně s tím nemám problém fyzický (u nás v Pirknpurku napadne tak čtyřikrát za zimu a na těch šedesáti metrech se aspoň trochu protáhnu), ale legislativní. Co když v době sněhopadu jsou všichni přítomní nepřítomní, na dovolené, na studiích, na Novém Zélandu a jiných odlehlých místech? O zametací službě jsem ještě meslyšel a žádat o sousedskou službu pětaosmdesátiletého pana Oldu mi připadne žinantní, natožpak zaneprázdněného nočního hlídače Gomorku. Navíc, co to je uklizený chodník? Pokud nenapadl jeden centimetr krupice nebo prašenu, je prakticky nemožné odstranit všechnu hmotu tak, aby se nemohla smeknout ani šmajdavá sousedka Stradová.

Takže definitivní zrušení roboty velmi vítám. Nedělám si žádné iluze, že by snad mocný pan primátor dohlédl až sem a zametl i u nás, když město s bídou stačí uklízet centrum a sídliště. Budu dál kmitat s lopatou, koštětem nebo hrablem, ale bude mě hřát pocit, že nejsem nevolník státu nebo města, že to dělám dobrovolně, jako volník!

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 komentářů u „Konec roboty v Čechách

  1. Rowdy milýza mne si to vyjádřil jen částečně, protože pravdu máš taky jen částečně, bohužel. Nevolnictví v Čechách skončí tehdy, až budou zcela zrušeny regulace nájmů, neb poskytovat bydlení za cenu diktovanou a ne tržní, je rovněž nevolnictvím!

  2. Madnesmis od statu chtit hned celou ruku.. Uz pred domem nemusis uklizet povinně ale za stat jeste porad musis poskytovat temer socialni bydleni:-) 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.