Reinkarnace Z.Š.

na papíře a DVD

K Vánocům (skloňování podle lokálního vzoru „nasypej slepicům“) obdržím obvykle nějaké to čtivo. Většinou je to buď něco cestopisného, nebo něco nového od Zdeňka Šmída. V ideálním případě jde o cestopisnou knihu od Zdeňka Šmída. Ano, tak primitivní je můj literární vkus.

Dílo tohoto spisovatele se ale bohužel v minulém roce definitivně završilo. Kromě jeho poslední knížky jsem ale pod borovičkou našel úžasnou věc.

Jmenuje se to Embéčkem kolem světa. Dva asi čtyřiadvacetiletí kluci si někde pořídili Škodu 1000 MB a po drobných úpravách s ní vyrazili přes Rusko, Jižní Koreu, USA, Mexiko, Střední a část Jižní Ameriky kolem světa. Za normálních okolností se takových činů dopouštějí lidé, kteří se se svým autem celoživotně mazlí a znají na něm každý šroubek. Tito dva dobrodruzi ještě ve dvaceti letech (podle vlastních slov) nevěděli, kterým směrem se utahuje šroub. Vzali si ale sebou podrobnou příručku údržby vozidla…

Zvládli to, přes několik drobných a jednu větší havárii, nespočetně oprav a svařování, nutnou demontáž a vyklepávání částí karosérie a byrokratické překážky. Peníze si dílem našetřili, dílem půjčili a dílem získali od sponzorů. Už to je sám o sobě úžasný výkon.

Jedna věc je ale něco takového prožít a jiná umět to sdělit i ostatním. A to Michal Vičar zvaný Květáček dokáže ještě obdivuhodněji, než řídit auto po transsibiřské magistrále nebo panamerickou dálnicí.

Styl psaní mi Zdeňka Šmída velmi příjemně připomněl. Nejen že se střídají pasáže faktické, vyprávěcí a filosofující, ale má to prostě nadhled, vtip a šmrnc. Fakta jsou (asi) přesná a vyprávění strhující, bez toho by to jistě něšlo. Velmi mě ale překvapily (všimněte si, vážím si autora natolik, že nepíšu „přeqapily“) ty části, kde se pisatel zamýšlí nad problémy, které ho cestou napadají. Je to nadhled a rozhled, skoro se mi chce napsat moudrost, kterou bych od člověka studentského věku nečekal. A neomlouvá ho 🙂 ani to, že jde o studenta psychologie.

U knihy je i DVD s krátkým filmem, který je lépe shlédnout až po přečtení. Ten mě možná trochu zklamal, ale jen malinko.
Jasně že vím, že reinkarnace takhle normálně nefunguje, ale třeba je to nějaká výjimka speciálně pro mě, Buddhovi dík.

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.