U šamanů

v chýši a jeskyni

To zaklínadlo se prý musí každé dva roky opakovat, jinak zlí duchové opanují hmotu, která prý si začne dělat co chce.

Šamanů je sice relativně dost, ale poptávka po nich je značná, takže se k nim musíte objednat, a to na přesný čas. Že ho nedodrží a musíte si počkat, to je nabíledni – nemůžete chtít po nadpřirozených sílách, aby používaly budík. Čekáte a při čekání musíte zahřívat, jinak nevypustíte ty správně hodnocené duchy.

První fáze je vykuřování. Kupodivu nevykuřuje šaman vás, ale vy šamana. Ten čichá, čichá, a běda, ucítí li člověčinu. (Asi tak jako komáři – ti se prý taky orientují podle vydechovaných plynů.) Na místě byli sice tři šamani, ale v jednu chvíli opustili chýši všichni najednou. Pak se ten můj vrátil, prohlásil vykuřování za úspěšné, vystavil na to pergamen a poslal mě k okénku.

U okénka bylo nutno za obřad zaplatit. Nechtěli ani zvířecí kůže, ani vonné byliny a spokojili se s platební kartou. Pak jsem měl čekat na zavolání z jeskyně.

Starý moudrý šaman otevřel vrata a pozval mě dál. Následovala prohlídka orgánů (něco jako věštění z jater), potřásání, natahování a nakonec zkouška ostrozrakosti. Všechno to proběhlo hladce a relativně srozumitelně, pak ale následovala rozhodující, mystická fáze. Dlouhé minuty šaman hleděl na orákulum, které není jen tak nějaké hej nebo počkej. Až po uplynutí doby, kterou potřebovalo na povinné zamyšlení, vyšlehl z něj kýžený pergamen. Šaman mezitím použil svou sbírku pečetí a natlačil je na mé hliněné tabulky.

Tím to ale neskončilo – protože zaklínáním musí projít nejen tělo, ale i ocásek (ten jen jednou za čtyři roky), proběhla ještě druhá fáze. Šaman ale všechny své čarodějné úkony na ocásku stihnul už ve fázi první, takže ta druhá spočívala už jen ve dlouhém čekání na výrok orákula. Hotovo, vychrleno, brána do všedního lidského světa otevřena a po skoro dvou hodinách opouštím svět čar a kouzel. Tak zase za dva roky, jestli se nestane něco totálního.

Příspěvek byl publikován v rubrice skoro jako život a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „U šamanů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *