To bude masakr!

Kolem kruháků je ticho po pěšině, ačkoliv se možná bude jednat o největší praktickou změnu.

Cituji starou vyhlášku, paragraf 22:

(5) Řidič vjíždějící na kruhový objezd musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu.

No a teď:

(5) Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Kruhový objezd“ společně se značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

Čili pokud na kruháku není trojúhelník nebo stopka, platí obecná přednost zprava, takže vjíždějící má přednost před tím, kdo už po kruháku jede:

(2) Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.

Tenhle fakt asi všem utekl a nikdo, opravdu nikdo to veřejnosti neavizoval. Prý se už trojúhelníky masivně a masově instalují, ale …

Takže až příště poženete stádo přes kruhák, nespoléhejte na to, že víc hlav víc ví!

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „To bude masakr!

  1. No, takhle to platí třeba ve Franciii, tam je přednost zprava na kruháku normální. Nicméně, na kruzích stejně dávám pozor na ty číhající na vjezd, takže bych to neviděla tak tragicky a krom toho, když tam nebudou stopkové značky, myslím si, že se budeme na k.o.chovat stejně jako doposud a těžko si někdo bude vyvsvětlovat situaci tak, že je tam přednost zprava.

  2. Ja fakt uz nevim… ja se to takhle ucila v autoskole – ze prednost je z prava, ale v podstate vsade u nas jsou trojuhelniky… nebo ze by se zmenily pravidla po tom, co jsem udelala autoskolu? to je tak 7 let zpet… no jeste, ze fakt o kruhak bez trojuhelniku nezakopnes… nedelala bych z toho tragu, podle me se nic nezmeni…

  3. Přiznám seže jsem si dosud nevšímal, jestli pod značkou kruháku je ještě trojúhelník; myslím že tam spíš nebyl, protože by byl redundantní. Pokud je teď silničáři na 99% kruháků doplnili, tak je to v pohodě, ale na tom jednom procentu budou bouračky určitě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.