Brouk, co umí počítat

Březové hájky sice dominují hlavně v ruských filmech, kde rostou za tím účelem, aby jimi mohl běžet z jedné strany hrdina, z druhé strany hrdinka a ze třetí číhat fašistický odstřelovač, případně kulak s vidlemi, ale i u nás není bříza nic vzácného. A když takhle procházíte mezi břízami, můžete si všimnout, že některé lístky jsou trochu povadlé.

Při bližším pohledu zjistíte, že nejsou povadlé komplet, ale jen od špičky asi do dvou třetin, a jsou zavinuté do kornoutu. Může za to zvláštní brouk, zobonoska březová, Deporaus betulae L.

zobonoska1.jpg

Vytváří tuhle stavbu za účelem rozmnožování. Ne že by si tam broučí párek zalezl, aby ho nikdo neviděl, ale uloží do něj vajíčko. Nejdřív je ale potřeba list odborně nakousnout, a to není jen tak.

Ten list není nakousaný jen tak halabala. Prohlédnete-li si jich více, uvidíte, že křivka, kterou jsou prokousány, je vždy stejná. Na správném tvaru záleží, zda se list podvolí, nechá se svinout a nerozbaluje. Samozřejmě každý list je trochu jiný, proto brouk pokaždé "řeší matematickou úlohu". Prý je to konstrukce evoluty podle dané evolventy, ale bližší vysvětlení si najděte sami.

zobonoska2.jpg

Kromě vykroužení křivek ještě musí nakousnout hlavní žilku listu a některé boční žilky, tak aby list uvadnul a dalo se s ním manipulovat. Přepočítáme-li velikost brouka a listu na lidské poměry, je to, jako byste balili nepoddajnou plachtu o ploše cca 125 metrů čtverečních, a to celé na svislé, třepetající se ploše, chvílemi i hlavou dolů.

Když je dobaleno, brouk dovnitř snese vajíčko a frčí na další. Z čehož vyplývá, že samečkové se takovým pinožením vůbec nezabývají. Jejich jediným úkolem je hupnout na samičku a pak už si můžou poletovat a dřinu nechat na nich. Některé živočišné druhy to prostě mají úžasně zařízeno.

zobonoska3.jpg

Příspěvek byl publikován v rubrice v trávě, v roští a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 komentářů u „Brouk, co umí počítat

  1. Mod.,teď jsi trefila hřebíčkem kladívko přímo na plošku:) Ovšem někdo vykládá, že jako dokonalý není a pak se chová tak, že jako dokonalý je, tak to mi neštymuje. Ale nechci to tady rozpitvávat a to ani citlivě:)

  2. Kam.samečci to mají ve své naprosté dokonalosti těžké pořád, protože neodkonalé samičky se s jejich dokonalostí smiřují jen velmi těžce, někdy pak dokonce vůbec.

  3. R.,v přírodě je ale všechno vyvážené. Ryba Ancistrus species, to jest přísavka známá odevšad například. Samice vjede do roury, kterou sameček pečlivě vyčistí, naklade jikry a pak už se nestará. Sameček na jikry hupne a pak se stará o ty malé nitky a nepustí je ven, dokud jim neztvrdnou šupiny a nejsou tedy k sežrání jinými druhy… Ten můj jich tak citlivě vypiplal a vyrval ven asi 300..:)

  4. .: Rowdy, není zač – brouci jsou trochu moje hobby (nebo spíš bývali) 🙂
    .: Mod., já nedám dopustit na nejznámější zobonosku lískovou… nevypadá tolik nosatcovatě, má dokonale vyvážené proporce a krásně kontrastní zbarvení… kovově lesklé havěti Ti naservíruju kolik libo :)))
    .: @Teo, zato červa vypálit bez milosti! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *