Poplatky, poplatky, poplatky…

a co za ně očekáváme?

Daňová reforma, schválená v úterý parlamentem, zavádí mimo jiné poplatky za návštěvu lékaře, ošetřovací den, pohotovostní služby a recepty. Cílem nemůže být dostat víc peněz do zdravotnictví, to ať si ze mě nikdo nedělá srandu. Cílem je ušetřit, tedy omezit zbytnou péči a preskribci. Dovoluji si i o tom welmi, welmi pochybovat.

Před několika lety byla taková situace, že vjezd do naší fabriky byl sice přehrazený závorou s fousatým vrátným, záleželo ale na jeho libovůli, koho vpustí a koho ne. Zavedli jsme proto vjezdový systém, placený drobným obolem, s tím, že by se mimo jiné měl zmírnit dopravní ruch v areálu a nebýt takový nedostatek parkovacích míst. Opak byl pravdou: po krátkém předchozím šoku si všichni řekli "co bychom stáli venku, když si můžeme zaplatit" a nahrnuli se dovnitř. Ráno se závora netrhne, tedy trhne, občas někomu o kapotu. Vybrané peníze sice bylo možné použít rozšíření parkovacích ploch, i tak je to ale investice s dost dlouhou návratností.

S těmi poplatky to vidím podobně. Po prvním šoku, že musím platit, a snaze ušetřit (jen u někoho), se dostaví pocit "vždyť na to mám" a "za své peníze chci pořádnou službu", bez ohledu na to, že ty peníze ji ani zdaleka nepokryjí. Pacientů tedy určitě v některých věkových a příjmových skupinách aspoň přechodně ubyde, ale ti, co si to dovolit mohou (a je jich drrrrtivá většina) budou s banalitami opruzovat daleko víc, když si přece to ošetření platí. A domáhat se kvality; proti tomu nic, ale za třicet korun ji nepořídíte.

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Poplatky, poplatky, poplatky…

  1. R.když bychom to měli rozpitvat, asi bychom pitvali dlouho, takže namítnu to co už jsem namítla:-)
    Za nesmyslný počit považuji, aby poplatky za ošetření platily děti, děti nemohou nic platit protože nemají příjmy, takže za děti samozřejmě platí rodiče, ošetření u lékaře se stává „komoditou“ a rodiče rozhodují, zda dítěti takovou komoditu dopřejí, jako rozhodují o tom jestli ano čokoládu, jak drahou aktovku, jestli autíčko……..Nebudu to dál rozvíjet,ale silně pochybuju o tom, že laik rozpozná, zda je konkrétní vyšetření, ošetření nezbytné, mnohý laik si raději zajde na pivo, bohužel.
    Za další, parkování je parkování a nemá nic společného s poskytováním zdravotní péče, taky neplatíme žádné povinné platby parkovací, ale naproti tomu platíme zdravotní péči pojišťovnám a každý nadstandard, ošetřovací i lékový, si musíme doplatit, lékaři pak ošetření pacientů pojišťovnám účtují, nebo, co jim to tedy vlastně účtují?

  2. Na druhé straně nadále vysokoškolské vzdělávání zdarma, proč? Proč můžou studovat i deset let děti rodičů, kteří na to mají, přičemž v mnohých četných případech ty děti „nemají“ ani na to, aby zvládly 1 semestr za 2,3 semestry, ale studovat prostě budou, protože se to „tak patří“ a na druhé straně spousta dětí, které by studovat měly, ale nemohou, protože jim to rodiče nemohou dopřát.
    Další věc jsou pak ty regulace nájmů:o), desetitisíce lidí si nadále drží byt s regulovanými nájmy přesto, že mají domy, statisíce bydlí v bytech s regulovanými nájmy přesto, že jejich platy se pohybují v řádech desetitisíců a proti tomu je pak druhá skupina, ti kteří si najdou práci třeba 300 km od domova, aby zajistili svým rodinám v oblastech s vysokou nezaměstnaností, aspoň nějaký příjem a ve velkých městech, kde tu práci najdou, pak bydlí za desetitisícové nájmy, protože nic nevnějšího samozřejmě seseženou.

  3. Mod.,R.to bychom asi pitvali dlouho, což mi připomíná ten fór jak ten doktor říkal „Operuji, operuji a najednou koukám, že pitvám!“ Doufám, že to tady takhle nedopadne..

  4. myslim že to trošku omezí napsání se pár léků jen tak, aby doma něco bylo… ono se to ale pouná jestli trošku klesne objem léčiv co se spaluje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.