Kam pro xˇandy?

Můj dnešní logistický problém.

Letos jsem mírně inovoval svůj šatník a zaměnil lyžařské laclové oteplováky za nelyžařské nelaclové neoteplováky, podložené ofšem potosajnými vrstvami, funkčním prádlem a nefukčním zipem. Jsou fajn, mají ale jednu vadu – ač mi nejsou velké, padají a vynucují si popotahování. Protože ale zbytek týdne míním trávit v kotrmelcích na svazích Zaječího Deštníku, v chalupě u paní Boženky (výhoda: budu mít mnohem kratší ranní cestu s konvicí!), potřebuji neco, co padání učiní jednou provždy přítrž. A tím něčím jsou šle.

Budou to moje asi třetí v životě. Jako mladý chlapec jsem měl takové hezké, červené. Ty mi ofšem koupila maminka.Chodil jsem se na ně dívat do šuplíku, ale nebylo kam je zapnout. Pak jsem trochu povyrostl a zkoušel je frajersky ke džínám, kšandy ale nepovyrostly a nějak nedržely nebo praskly a vyšvihly přitom někomu oko nebo se stalo cosi takového dramatického… Prostě jednoho dne šuplík opustily a už se tam nevrátily.

Pak jsem nějak dostal nové, a barvě téměř tělové, a ty byly tak dědkovsky hnusné, že se jich dalo dotknout jen v lyžařských rukavicích při požární evakuaci objektu. Tím pádem zůstaly prakticky panenské a jak se v mém životě objevily, tak taky zmizely.

Teď jsem tedy poprvé byl postaven před úkol hodný dospělého muže, koupit si samostatně vlastní šle odpovídajících technických parametrů (délka, pružnost materiálu, šíře popruhů, provedení vzadu s jednou nebo dvěma větvemi, tvar a stisková síla klipsen, odolnost použitých kovů vůči korozi, vzdušnost, poločas rozpadu pružících prvků, délková nastavitelnost…) a důstojného vzhledu.

No dobrá, ale kam? Specializovaný obchod s kšandami aby člověk pohledal. V butiku na pružný popruh nenarazíš. V outletu, pokud bych kdy do něčeho takového vkročil, se asi nepředhánějí firmy Hugo Boss, Calvin Klein a Vasil Biľak v nabídce přidržovačů kalhot, předhánějí se v kalhotách. Na sportovní potřeby je to zboží málo sportovní, na módní obchody málo módní a na butiky málo rozmanité…

Takže jsem projížděl ulicemi a trudně vylučoval jeden obchod za druhým. Na prodejnu knih jde o zboží příliš málo intelektuální a na lékárnu příliš chemicky jednoduché. Na prodejnu zvířat přliš statické, na prodejnu náhrobků příliš dynamické. Na prodejnu aut příliš levné. Až jsem to spatřil: prodejna Skaut! Ano, měli. Vybral jsem si klipsnové, jednovětvové, jižanské, s vlajkou Konfederace, a budu se jimi dnes celý večer těšit!

Příspěvek byl publikován v rubrice tak jde život a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Kam pro xˇandy?

  1. Xˇandy jsou rozhodně nezbytnou části oděvu při mnohých obtížných fyzických výkonech, například ve výcvikových táborech americké armády je můžeme vidět i jako součást ženské výbavy:-))

  2. Kšandy bych taky nevěděl, kam pro ně. Asi bych zamířil do Lověny, tam jak prodávají broky, nože, vzduchovky a lesnický ohoz…

    Kšandy jsem kdysi jako dítě míval – zelené s červeným proužkem, děda jim říkal kšíry nebo šráky:)) Vozily se těsně před revolucí z Maďarska, kde byly různé – křiklavé barvy, se smajlíkem, s fakáčem, no prostě pohoda;-) A pak to vymizelo. Asi se to zase vrátí, všechno se vrací… myslím móda… ne jídlo… 🙂

  3. Kšandy, šle, traky, kšíry aj.koupíš v galanterii.
    Tj. tam, co prodávají knoflíky, zipy, jehly, nitě a podobný artikl.
    Vím to, včera jsem je tam viděl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.