Matematické schopnosti mluvněte

Analýza duševních pochodů

Olivu klasifikuji jako mluvně, protože už mluví, někdy skoro neustále. Tedy přesněji řečeno vydává zvuky, lidské řeči namnoze podobné. Za dobu vyhnanství z Pěškova, tedy od září, kterou tráví u nás, se její slovník, zvící nějakých dvaceti zvuků, připomínajících slova (například “didi”) kupodivu příliš nerozšířil. Jedním  z čerstvých výrizů je „pí“. Nevyjadřuje ptáka (to je „pipipí pipipí“), ale číslovku dvě.

Berka před ní včera položila talířek se čtyřmi čtvrtkami vejce. Oliva jen mrkla a pravila „pí, pí“.

Tak jsem na pochybách. Zřejmě už umí sčítat, jen jí chybí výrazy. Použila tedy operaci sčítání, dvě a dvě jsou přece čtyři.

Nemůžu ale vyloučit, že už násobí. Dvakrát dva dává taky správný výsledek.

Trochu mi ale přejela hrůza po zádech, když mi došlo, že možná měla na mysli umocňování. Dvě na druhou taky odpovídají počtu dílků na talíři.

Už vůbec nechci myslet na to, že se snad vyjadřuje trojkové soustavě. 22 by odpovídalo osmi, takže možná počítala bílky a žloutky zvlášť.

Budu muset zapracovat na jejím vzdělání a naučit ji správně identifikovat matematické operátory. Případně vysvětlit, že pí není dva, ale 3,141592653589 a kousek, jestli si to tedy dobře pamatuji.

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Matematické schopnosti mluvněte

  1. Také jsem se při čtení článku krásně bavila☺ Jen jsem zaznamenala chybku: U pí je na 5. místě za desetinnou čárkou 9, ne 8 (prohlédli). Pomůcku jsem neznala.

  2. I já se obdivně pobavila, Rowdy.

    Tak trošku si ale myslím, že Olivka, v myšlenkách na tu slepici, co to vejce snesla, vám ve skutečnosti sdělovala, že z toho vajíčka se mohlo narodit krásné žluťoučké kuřátko.

  3. S mluvněty bývají zážitky. Počkej, až si Oliva rozšíří slovní zásobu, to teprv budete mrkat na drát. Vzpomínám, jak si dcera osvojila řeč zcela odlišnou od těch třech, které v (ne)mluvněcím věku v okolí slyšela a tak nás dost často překvapila někdy i celou větou. Příklad: Zelený krokodýl má brýle = Dli (zelená barva) dlidlidli (krokodýl – plyšová hračka) dlidli (brýle – dětské, sluneční, shodou okolností též zelené, které krokodýlovi nasadila).

  4. Krásný článek, ohromně povedení – moc mě pobavil :-))

    Na číselnou řadu pro pí se mi líbí ta mnemotechnická pomůcka – Lín a kapr u hráze prohlédli si rybáře, udici měl novou, jikrnáči neuplavou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *