Plácaná

pro zpocené tričko

Ke squashi naši rodinu přivedli před možná dvaceti, spíše ale patnácti lety naši přátelé z Prahy, kteří se tou dobou chodili honit po kurtu na Hameráku každý týden. Teď už slevili na ping-pong, po přechodné periodě tenisu. S Berkou jsme párkrát navštívili místní kurt v Kvínkáslu a potřebné vybavení si půjčili, načež se Starší s Mladší domluvily a nadělili nám pod stromeček párek raket, něco míčků a předplatné. Míčky brzy došly, díky geniálnímu architektonickému řešení kurtu, kdy zadní stěna se stýká s vlnitým plechem stropu tak rafinovaně, a že pro letící míček vytváří ideální budku. No a samozřejmě že ze začátku si balónky lítaly kam chtěly, nikoliv kam zamýšlel odpalič.

Rakety pořád po letech drží, předplatné jsme už ale museli prodloužit mnohokrát. Na první pohled jsem squashem opovrhoval jakožto zábavou frustrovaných manažerů, kteří si jdou po práci něčím třísknout a zmrtvit se fyzicky. Proto jsme první hodiny hráli vždy s někým na střídačku, abychom se proboha moc nezadýchali. Pak jsme zjistili, že i ta hodina se dá vydržet a není k tomu být nutné frustrovaným manažerem (to jsem si odbyl naštěstí jen krátkodobě).

Teď je plácaná naší zimní zábavou na některá sobotní nebo nedělní dopoledne. Přestože není problém zajít i ve všední den, necháváme si to spíše na dny obecného volna a spojíme dopolední sport s návštěvou vývařovny U dvora.

Občas dostaneme nějakou prémii, třeba vánoční slevu. Nejlepší bonus jsem získal v týdnu kolem Valentýna, kdy byla sleva pro páry, co si na recepci dají pusu. Když jsem se tedy o slevu u kudrnaté recepční přihlásil, moc se nedivila a nastavila pysk…

Hrajeme velmi mírumilovně, většina z úderů jde přibližně na střed stěny, jen občas se někdo z nás rozhodne druhého trochu pohonit. Účelem není dostat míček co nejdříve ze hry protivníkovou chybou, ale naopak udržet ho co nejdéle ve vzduchu. Za tím učelem ignorujeme některá z hnidopišských pravidel, jako třeba že servis musí dopadnout na soupeřovu čtvrtinu, že lampy a postranní sítě nejsou součástí hřiště nebo že jeden hráč nemůže odpálit třikrát, ba dokonce ani dvakrát po sobě. Strany si měníme, když se někdo zaběhne, a kdo by se počítal s nějakými body. Vzhledem k těmto nutným modifikacím se uchylujeme zásadně na nejzazší kurt č. 5, kde se nevyskytují čumilové.

Co je komu po tom, jak si uděláme radost?

Příspěvek byl publikován v rubrice tak jde život a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Plácaná

 1. Squash jsem nikdy nehrála, ale po přečtení tohohle článku bych to klidně šla rovnou zkusit 🙂 A návrh na miniglosu v komentářích je bezva. U nás popadala hotová lavina.

 2. Tahle hra je jednou z mála, u které nemám ani ponětí o jejích pravidlech. I proto mi vůbec nevadí, když si je někdo kreativně upravuje :-).

  • Hlavně zjednodušovat…
   BTW, nevadilo by ti, kdybych si tě přidal do odkazů?
   Za odměnu nabízím inspiraci do týdenního souhrnu (jestli to, jak doufám, dobře dopadne):
   Japonsko zažilo v sobotu odpoledne našeho času masovou evakuaci z výškových budov. Seismologové lokalizovali epicentrum do České kotliny. Naštěstí se ukázalo, že nejde o geotektonickou poruchu. Masivní otřesy způsobily kameny, padající většině Čechů ze srdce, neboť se už nebudou muset stydět za svého prezidenta.

   • Samozřejmě, že nevadilo, to je jasné! Děkuji za podnět pro miniglosy; institut “hostující miniglosy” mám zavedený, občas ho využije jeden můj známý nebloger, občas ho využil TlusŤjoch. Já si vždycky jen vyhrazuji právo takovou glosu případně nějak upravit podle momentální nálady a inspirace, ale vždy poctivě uvedu, kdo je autorem glosy (případně autorem námětu k ní – to podle toho, jestli svou původní glosu po úpravách vůbec pozná :-)).

 3. Jé, jak vám rozumím. Já takhle ráda hraju ping-pong, počítání mi hru spíš otráví. Úplně nejraději mám ty dlouhé výměny, kde nikdo nezkouší smečovat a druhého vypéct, naopak udržet míček co nejdéle ve hře (klidně někdy i trochu “squashově” pomocí odrazu stěny či stropu). 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *