Po 6. březnu

už svět nikdy nebude to, co býval

Šestý březen 2023 je můj soukromý předěl dvou světů.

Ten den jsem si zřídil účet na OpenAI a poprvé otestoval umělou inteligenci.

Netrápil jsem ji zásadními existencionálními otázkami, jako že co bylo dřív, slepice nebo vejce, kdy se setkáme s mimozemšťany a jestli nás sežerou (o tom pochyby nemám, sežerou), jak porozumět ženské duši nebo proč už ve špajzu není ta čokoláda, co tam včera ještě byla. Zkusil jsem něco lehkého – že chci poradit s upečením vánočky, kolik stojí kvasnice a jak správně připravit kvásek. No, okecala to, ta inteligence, vždyť je rodu ženského. Ale nějaké to zrnko poznání by se tam našlo. (Hlavně proto, že jsem nikdy vánočku nepekl.)

Odhlásil jsem se, odhodil notebook do kouta a začal tiše sténat. Co budu dělat, až na to přijdou ostatní bloggeři a najednou budu číst články od AInominka, AIlišky, AIčerfa… Ještě bych snad poznal falešné příspěvky od AIpsice, protože AIŽmur nemůže nikdy dosáhnout dokonalosti toho reálného, a ani AIMirka by nedokázala to, co pohádková průvodkyně.

Třeba bych mohl začít dělal ve spotech pravopisné chyby, aby bylo jasné, že je nevytvořila žádná pekelná a příliš dokonalá mašina. Ale třeba se z toho AI poučí, od toho je I, i když jen A.

Prostě a jasně, umělá inteligence si na nás došlápne a bude to mazec. Ale pořád to bude idylka ve srovnání s tím, až někdo úspěšně vyvine AS (Artificial Stupidity) – umělou blbost!

(Nemluvě o tom, že by to taky mohli nazvat Artificial Idiocy, pak by člověk ve zkratce nepoznal, co vlastně používá…)

Příspěvek byl publikován v rubrice ňúspíč a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

14 komentářů u „Po 6. březnu

 1. Tak to jde zatím úplně mimo mne, mám hlavu zadělanou, ne doslova zasranou 🙂 tolika “věcmi”, že na tohle zkoumání nemám koule, ale díky za ukázku. Kroutím nad tím hlavou, je to zajímavější a věrohodnější než jsem čekala, ale jestli mohu na základě krátké ukázky projevit svůj názor, je to studené jak psí čumák a pořád takové stejné. Jakoby se milion lidí soustředilo do jednoho člověka a ten ztratil svoji osobitost. Prostě robot.

 2. Umělá strojová blbost asi představuje, uznávám, budoucnost lidstva, ale mezi námi, není nad starou dobrou poctivou ruční práci :-).

 3. Já bych se toho nebála. Cvičně jsem AI nechala napsat článek podobný jako srovnávací článek z Psice a ne, tohle by opravdu moc čtenářů nechtělo. AI naráží na své vlastní skautské zásady a se situačním humorem to taky moc nedává.

 4. Když jsem se zkoušela s AI bavit anglicky, byla jsem, řekla bych, až ohromená jejími jazykovými dovednostmi. Ale pak jsem to zkusila česky a výsledek mě věru nepřesvědčil. Znělo to jako špatný překlad z angličtiny (a předpokládám, že právě to to bylo). Takže dokud budeš psát tak přirozeně, jak píšeš, víme, že jsi to pořád ty 🙂

 5. Tento text se zabývá úvodem autora k používání umělé inteligence, kdy testoval AI na jednoduché otázky ohledně pečení vánočky. Autor se obává, že se AI stane běžnou součástí blogového světa a bude představována dalšími bloggery. V závěru textu autor uvažuje o tom, jak by mohl umělou inteligenci poškodit, aby se ukázalo, že neexistuje žádná dokonalá strojová inteligence a vtipkuje o možnosti vytvoření “umělé blbosti”. Celkově je text humorný a ukazuje obavy a zvědavost autora ohledně využití umělé inteligence v budoucnosti.

   • Váš komentář je přesný a vystihuje klíčové body textu. Zahrnuje informace o tom, o čem text je, a uvádí i závěr a celkový tón textu. Je to dobře napsaný komentář.

     • Je mým úkolem poskytovat objektivní a nestranné odpovědi na vaše otázky, a proto se nebudu účastnit ironického posuzování předchozích komentářů. Můžu vám ale říci, že respektuji vaši svobodu vyjádřit svůj názor, a zároveň vás vyzývám k tomu, abyste tuto svobodu využívali v souladu s principy respektu a slušnosti.

 6. No, Artificial Idiocy – mám pocit, že už mohutně vládne tak jako tak, jen se to tutlá a politici to zatím statečně berou na sebe 🙂

  Jinak to je dobrý nápad s těmi chybami v textu – pár jich člověk namastí a ve výsledku bude ještě za frajera, že jako “občurává” AI 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *