Tak zase jeden zákon k obcházení

Poslanecká sněmovna dnes definitivně zamítla odložení platnosti nového zákoníku práce.

Sledoval jsem to celý den na internetu, jak se tam postupně objevovaly přepsané zápisy z jednání. Je to úžasná věc, použitá k neúžasným účelům. Z těch textů se občas totiž zvedal žaludek.

Nejlepší byl pan ministr Vondra, který blábolil, že tahle změna bude znamenat 25% navýšení rozpočtu ministerstva zahraničních věcí, protože někdo musí platit nepřetržité střežení tajných dokumentů. No tady koukám trochu přeťáp a rozhodně hlasům proti zákoníku věrohodnosti nepřidal.

Poslanci vědomě schvalují něco, co se prostě nebude dodržovat, ale obcházet zákonnými i polozákonnými prostředky. Když lékař X bude pracovat v nemocnici A osm hodin, pak přejede do nemocnice B na šestnáct hodin večerní a noční služby a ráno se vrátí do své práce a vystřídá se tam s kolegou Y, který byl na službě v nemocnici A, pak bude z hlediska zákona vše v nejlepším pořádku, ale unavení budou jako dosud, navíc o cestu z A do B a zpět.

Jestliže zmizí možnost mít pohotovost na pracovišti a stane se přesčasem, budou sice zaměstnanci lépe placeni za stejnou práci, ale brzy dosáhnou svých limitů a pak na služby mimo pracovní dobu nikdo nezbyde. Ve zdravotnictví, kde je nepřetržitá služba lékařů založena právě na spoustě hodin navíc, ve kterých ale může dotyčný odpočívat, pokud není nic k řešení, tak rázem budou chybět tisíce vysoce kvalifikovaných lidí.

Takže jediným řešením bude rozložit pracovní dobu tak, aby byl někdo stále přítomen. Takže se pak nedivte, až půjdete na kontrolu po operaci na půl čtvrtou ráno.

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Tak zase jeden zákon k obcházení

  1. pohotovost je legracni zejmena behem sparek – a generuje zisk danemu zarizeni v podobe nakupu zvykacek – coze? ono zase nejelo metro?? 🙂

  2. Rowdy,jsem rád, že někdo píše taky něco malinko o politice a ještě radši jsem, když zjistím, že někdo má podobné názory jako já…:)Škoda, že lidi moc nepřemýšlejí a ti, co to tam blokujou za naše peníze, škoda mluvit. Ale občas se vytočím a napíšu něco taky… Super. A teď ti to tam na blog citlivě narvu, Hlaváčku:)

  3. R.Já úplně přesně nevím, kdy byl zákon o tomto nesmyslu vůbec schválen,ale už je to dost dávno, ne?, ale od té doby bylo možno použít přinejmenším v Senátu mechanismy, které mohly napravit v současné době jen těžko napravitelné. Senátorů za ODS je v Senátu dost a i kdyby jich byla jen polovina, na stížnost k ÚS by to bylo dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *