Sladké nebo slané?

Jaké chuti dáváte přednost?

I když jídlo patří k jedné z mých nejoblíbenějších činností, nejsem gurmán a sním co se mi předloží. V hospodě neotravuji číšníka složitými požadavky jako "k tomu guláši pět a čtvrt knedlíku", "a vlaštovčí hnízda, a každé sudé pokapat citrónem" nebo "ty humry bych prosil s předvčerejším chlebem". Prostě si vyberu a objednám, bohatou chuťovou paletu si najdu i v bůčku s okurkou a neremcám.

Přesto ale ze čtyř základních chutí jednu preferuji, chuť sladkou. Znám spoustu lidí, co tvrdí, že na sladké nejsou, že bonbóny neradi, že zmrzlina je jim odporná a podobné hámotiny. Myslím, že jde jen o zábranu psychologickou, která velí člověku s obrovskými možnosti příjmu, ale omezenými možnostmi výdaje, příjem omezovat, aby se z něj nestala funící koule.

Sladká chuť přináší tělu alarmující informaci, že tady je ten primární zdroj rychle zpracovatelné energie, který posílí tělo a zvyšuje šanci na vítězství v nejbližším souboji. Potlačení tohoto sdělení je civilizační slupkou, která rychle spadne u člověka, postaveného do extrémních podmínek každodenního boje o fyzické přežití.

Taky v sobě omezuji a potlačuji chuť na sladké, podvědomně ji bilancuji se svým energetickým výdejem. Konzumuji svoje oblíbené pišingry v rozumné míře, zmrzlinu si dávám, když ze mně vedrem kape a šlehačku do kafe nepřidávám.

Jsou ale chvíle, kdy odolávat by bylo škoda.

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u „Sladké nebo slané?

  1. Já bych s kolegou Hlaváčkem citlivě do sebe nejraději narval slané a kyselé, sladké až naposledy. Není to psychologická zábrana. Prostě když máme na oběd nějakou sladkou habaďůru, tak to si raději dám rýži, kterou taky moc nemusím… Kyselé okurky, mňam! A slané tyčinky. A ostré taky občas:) Někdo (třeba Mod.) to ráda horké, já teda jak co:)

  2. Nepreferuji. Jsem vyhraněný. S ním vše a miluji čokoládu, dortíky a všechny druhy masa. Jó a neomezuji se. Nikdy totiž nevím, zda to není poslední jídlo.

  3. Já rozhodně preferuju slanou chut. Sladké potřebuju jen jako její doplněk, když je jí moc. A nemyslím, že je to psychologický blok 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *