Každému jeho vlastního švába!

aneb jak to vlastně je…

Držkoknihu čili Facebook používám téměř výhradně pasivně. Kdysi jsem se registroval, nabral pár přátel (s jednou či dvěma výjimkami jsou to lidé, které osobně znám) a od té doby se moje publikační aktivity omezily na cca 3 fotografie a jednociferné počty komentářů a sdílení.

Přišel jsem tak k jednomu příteli, jehož příspěvky se skládají ze sdílení příspěvků osob vesměs s podivnými jmény. Ze začátku se jeho odkazy týkaly hlavně problémů s nepřizpůsobivými lidmi, ekonomickými migranty a podobně. Postupně ale začaly přibývat články oslavující Rusko a Putina zejména, jakož i chabré ochránce našich hranic před imperialistickým nepřítelem v nedávné minulosti. Ze zvědavosti jsem četl, zasmál se a smazal, nechával jsem si jen odkazy na ty nejbizardnější články, třeba o tom, jak Sovětský svaz osvobozoval polovinu světa, včetně Polska, Pobaltí, Afghanistánu…

S covidem si našel můj soukromý ruský šváb téma zesměšňování vakcinace a bagatelizace ochrany proti šíření infekce. I tady bylo občas něco k zasmání, byť většina odkazů byla žlučovitě nenávistná.

Čekal jsem napjatě, s čím vyrukuje po ruské invazi. Frekvence sdílení se rapidně snížila ze čtyř až pěti na jeden až dva odkazy, některé jen karikující naše politiky, jiné z dějiště bojů, ale poněkud chaotické a nesrozumitelné. No samozřejmě, ruští vojáci jsou hrdinové, zachraňující ubohou Ukrajinu, týranou fašisty. Tedy ne že by se tam nějací nevyskytovali, to jistě ano, ale vyrobil si je svým přístupem k Ukrajině už sám Stalin. A mluvit o obětech a utrpeních války, kterou přitom už před invazí rozpoutali proruští separatisté s tajnou Putinovou podporou jako o obětech ukrajinského nacionalismu je trochu z cesty.

Nejvýživnější byla před několika dny reportáž, na které chlapík poskakoval v noci na místě, které mělo být hraničním přechodem s Ukrajinou, a povykoval, že si připadá jak v Africe, že neutíkají Ukrajinci, ale černoši. Oprvdu jich tam několik v záběru bylo, v čepicích s kožešinou, bůhví, kde je sebrali (ty černoušky).

Nebudu ho ze svých přátel odstraňovat. Naopak, každému přeji, aby měl svého ruského švába. Je to neocenitelný zdroj informací o tom, jak mohou takoví lidé uvažovat, jakož i varování, že jsou tady, s námi.

Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Každému jeho vlastního švába!

  1. Nemám ve své facebookové bublině žádného Švába s velkým Šv. Ale pár “soft švábíků” by se v širším okolí našlo :-).

  2. Nejspis pujde o ten houf africkych studentu, kterym nabizela Ukrajina financne dostupnou variantu VS vzdelani. Tihle svabi jsou vtipny, pak jsou ale zapeklitejsi pripady jako Klaus, ktery lituje chudaka Putina necestne nesportovne vyprovokovaneho zapadem…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *