Nomen omen je, když…

pár příkladů

…když třeba pan Malý je nevysoké postavy nebo pan Zajíc se leká každého hlasitějšího zvuku. Méně prvoplánové a nepatrně vtipnější je, když pan Bačkora je pod pantoflem. Většinou se ale tento termín používá pro stálou situaci, trvalé fyzické nebo duševní vlastnosti – první ze zmíněných už zřejmě nevyroste, druhý se lekavosti taky nezbaví a snad jen ten třetí má naději, že si ještě najde hodnější partnerku.

Neznám ale výraz pro situaci opačnou, tedy když jméno úplně popírá vlastnosti dané osoby. Tak třeba pan Rozsypal může držet pohromadě špatně prosperující firmu, paní Chebská může bydlet v Jablunkově a pan Nepovím být udavačem. Pan Sodomka může mít sex výhradně se ženami, paní Plecitá nosí výhradně nulky a pan Holub netrefí bez mapy skoro ani domů.

Natož pak, když jde jen o momentální stav: třeba pan Složil dostane za úkol naložit valník slámy, paní Bubnová zkouší hrát na citeru a pan Našinec vycestuje za hranice, kde se ihned stane cizincem. Pan Stojan selže jako milenec, paní Bílá zrudne vzteky a pan Tupý si uřízne ostudu. Pan Světlík to někomu vytmaví, slečna Studená pošle z dovolené vřelé pozdravy a pan Zedník sepíše sbírku lyrických básní.

A dost nepříjemné je, když pan Liška má vlka.  

Příspěvek byl publikován v rubrice skoro jako život a jeho autorem je rowdy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u „Nomen omen je, když…

  1. Tak tomu říkám blogoESEJ, tobě to teda hodně pálí a tvoje představivost a následná fabulace je nekonečná. Hele, nechceš zamířit do politiky? Ti současní už nemají šťávu, zavál by na chvíli svěží vítr???! než to člověka utahá..

    • Omlouvám se, ale přes mé pokusničení s nastavením webu a telefonát adminovi se mi nedaří potlačit nutnost schválení každého komentáře, a byl jsem teď trochu mimo dění.
      Mít doma sebrance je pořád lepší, než když celá rodina je pěkná sebranka.

  2. Půvabné 🙂 Někteří to ovšem mají těžké vždy a všude. Stěhovák Podrazil by si kupříkladu nepomohl v žádné jiné profesi a jako zaměstnanec, vlastně také nic moc!

    • Ano, měl jsem jednoho spolužáka podobného jména, až po letech jsem pochopil, že to byl evidentně když ne spolupracovník STB, tak aspoň donašeč… Ale protože nikdo zřejmě žádný zásadní problém neměl a všichni dostudovali, asi to bral trochu laxně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *