Vyvádění

růtného druhu

Vyvádění

Krásné, zvučné české slovo s mnoha významy. Vyvádět lze třeba skopičiny (ještě hezčí slovo), bejkoviny či kraviny (proč zrovna vše z říše dobytka?). Užitečnější je třeba vyvést vojsko z obklíčení. Také lze celou armádu vyvést aprílem, když jim nakukáte, že prvního dubna mají všichni opušťák. Když pak přejdeme do vidu dokonavého, můžeme z toho vyvodit, že horší je pak získat územní ztráty zpět. No a konečně ptáci vyvádějí mladé a to je to, oč tu běží.

Před nějakým časem jsem zřídil ze čtyř plotových tvarovek (horní z nich doplněné bočním otvorem) a jedné betonové dlaždice pobočný sloupek pro zahradní hadici. Koncept se pro zavlažování příliš neosvědčil, bylo jednodušší rozvinout hadici z navijáku a kousek s ní popojít, než ji přepojovat. Sloupek stál bez významu a účelu, který mu dal teprve letos pár sýkorek.

Místo je to geniální: otvor pro půlcoulovou hadici je na sýkorku tak akorát. Kočka dovnitř až na dno packou nedosáhne a na odsunutí dlaždice by musel přijít kočičí Bivoj. Stavba je tak akorát ve stínu ořešáku, úpal tedy mladým nehrozí, na rozdíl od rehků, kterým rodiče bláhově zřídili hnízdo těsně pod plechem střechy, obrácené k jihu. Vzhledem k vysoké nasákavosti místní písečné půdy nehrozí ani vyplavení. Kukačka by musela být akrobat, aby dokázala vypadnout vejce ve visu zadkem k betonu, nemluvě o tom, že by muselo být proti pádu pancéřované a tudíž by muselo obsahovat i zárodek krumpáče pro otevření ptáčetem.

Sledovali jsme nějakou dobu snahu rodičů uživit sedm hladových krků a občas opatrně nakoukli. Ještě včera létali oba staří jak zběsilí a dodávali chutné červíky. Dnes byl celý den klid. Váhali jsme, co se stalo, a večer nakoukli. A ejhle – prázdné hnízdo. Sedm kousků se asi vypařilo někdy brzy zrána. Ptáci nás očividně vyvedli aprílem a vyvedli mladé mimo naši pozornost.

Žádné zalétávání, hned naostro a ven! Tomu říkám výcvik. Ukrajinští piloti by se mohli přiučit.

8 komentářů u „Vyvádění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *